05-12-2022 Tekst przeczytasz w 3 min.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom? Wyobrażenia z wiekiem zmieniają się, dopasowując się do naszych potrzeb. W miejsce fontanny z czekoladą wskakuje praktyczna wyspa kuchenna, a zapas słodyczy zamieniamy w świeże zioła i warzywa, które wzbogacą nasze potrawy. Marzeń nie należy jednak porzucać, zwłaszcza kiedy rynek z roku na rok oferuje coraz lepiej zoptymalizowane i atrakcyjniejsze cenowo rozwiązania. Za każdym zrealizowanym celem stoją dobry plan i konsekwencja. Z tego artykułu dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz budowę ogrodu zimowego.

Czym jest ogród zimowy?

To wydzielone miejsce przy domu lub na tarasie, czasami również nieopodal budynku, które ma wiele funkcji. W zależności od naszych założeń może być całoroczne lub okresowe. Dzięki możliwości wytworzenia odpowiednich warunków może zamienić się w tropikalną junglę, przydomową szklarnię wypełnioną barwami i aromatami świeżych warzyw lub roślin, a także salon czy biuro. Bliskość natury ukoi zszargane nerwy i pozwoli naładować baterie. Wygodny fotel i przytulne wyposażenie pozwolą nam całkowicie zanurzyć się w świat czytanej książki, dodatkowe miejsce może służyć jako przestrzeń do przyjmowania gości, a designerskie wyposażenie i imponujące przeszklone ściany wnoszą komfort pracy z domu na wyższy poziom.

ogrody zimowe

Podstawowe kwestie

  1. Położenie. Całość należy przemyśleć, a także sprawdzić, czy wszystko zgadza się od strony technicznej. Budowa ogrodu zimowego jednocześnie z domem sprawia, że nie musimy się o to martwić, jednak dobudowanie konstrukcji do już istniejącego budynku również nie jest problemem. Jeśli Twój ogród ma opierać się na ścianie domu, pamiętaj, że najczęściej największą ekspozycję na naturalne światło cechuje południowa część budynku. W przypadku gdy planujesz konstrukcję na dachu czy tarasie, należy sprawdzić ich nośność – najczęściej konieczne jest ponowne wykonanie fundamentu.
  2. Sposób. Ta kwestia jest kluczowa w kontekście dalszych kroków – w przypadku gdy wyzwania podejmujemy się samodzielnie, wówczas należy opracować nasz budżet i zdecydować się na rodzaj wykorzystywanych materiałów. Wybór, kształt i cechy produktu są nieograniczone. Możemy także skorzystać z pomocy fachowców, którzy opracują plan i przeprowadzą Cię przez wszystkie kroki – od pomysłu, przez planowanie, aż do oddania Twojego ogrodu.
  3. Prawo budowlane. Postawienie ogrodu zimowego nie wymaga pozwolenia, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, a także kiedy nie jest sytuowany na tarasie. Zgłoszenie nie wystarczy również w sytuacji, kiedy planujesz ogród w zabudowie szeregowej lub domek wielorodzinny. Po trzydziestu dniach oczekiwania na decyzję prace mogą ruszyć.
  4. Trzema najważniejszymi kwestiami, niezależnie od zastosowania naszego zimowego ogrodu, są: posadzka, wentylacja i ogrzewanie. Szklana konstrukcja jest efektowna, ale także wrażliwa na zmiany pogodowe, wobec czego, zwłaszcza w okresie zimowym, trzeba zadbać o ciepło. System wentylacyjny jest niezbędny, od jego wydajności zależy stan naszych roślin czy samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, a podłogi stanowią funkcję zarówno izolacyjną, jak i stylistyczną.
  5. Należy pamiętać, że w zależności od wybranych materiałów trzeba o nie odpowiednio dbać. Drewno wymaga impregnacji, a szklane ściany najlepiej czyścić wodą pod ciśnieniem, za pomocą myjek. Odpowiednie preparaty sprawią, że Twoja konstrukcja będzie zabezpieczona przed wpływem czynników zewnętrznych i odporniejsza na zabrudzenia.

Montaż ogrodzeń zimowych

Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu montażu ogrodów zimowych. Szukasz wykonawcy? Napisz do nas już dziś!