Spawanie konstrukcji stalowych to najbardziej efektywny sposób obróbki metalowych elementów w celu stworzenia znaczących ustrojów stalowych. Miejsce spawania jest z reguły bardziej wytrzymałe niż sam materiał wokół. Pokazuje to, że takie konstrukcje są niezwykle trwałe i żywotne. Jednak spawanie nie jest czynnością łatwą. Aby wykonać je w prawidłowy sposób, należy posiadać wiedzę i doświadczenie. W wielu przypadkach następuje także sprawdzenie jakości łączenia elementów.

Spawanie konstrukcji stalowych - czym jest?

Z pomocą łuku elektrycznego można stopić materiał łączony oraz materiał dodatkowy (który nie zawsze występuje). Spawanie powoduje miejscowy wzrost temperatury, dzięki czemu unika się przegrzania elementów łączonych. Mimo to na skutek temperatury często materiał się odkształca, co może prowadzić do powstawania naprężeń wewnętrznych. Doświadczony spawacz potrafi jednak unikać tego efektu przez łączenie elementów w odpowiedniej kolejności.

spawanie kalisz

Skontaktuj się z nami!

Szukasz firmy, która kompleksowo wykona dla Ciebie usługi spawalnicze?

Techniki spawania konstrukcji stalowych

Spawanie konstrukcji stalowych może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej spotykanymi technikami są:

  • spawanie MIG następuje z pomocą elektrody topliwej. Proces odbywa się w atmosferze gazów nieaktywnych jak Argon;

  • w metodzie MAG występuje identyczna elektroda wysuwana jak w metodzie MIG. Jedyna różnica polega na zastosowaniu atmosfery aktywnej, w której występuje dwutlenek węgla. Jest on tańszy w produkcji, a jednocześnie w większości przypadków całkowicie wystarczający;

  • spawanie TIG charakteryzuje się tym, że stosowana jest elektroda nietopliwa. W ten sposób można uzyskać spoiny wysokiej jakości;

  • spawanie elektrodą otuloną, która się topi, a jej otulina wytwarza gaz ochronny. Jest to uniwersalna metoda spawania, ponieważ urządzenie nie zajmuje dużo miejsca. 

W przypadku stawiania konstrukcji stalowych korzysta się z różnych metod. Wybór optymalnej zależy od typu łączonych materiałów oraz miejsca spawania.

Spawanie konstrukcji stalowych – jak zabezpieczyć?

Samo spawanie konstrukcji stalowych  to tylko część pracy. Miejsce łączenia należy koniecznie zabezpieczyć, inaczej może powstać w nim rdza, która znacząco obniża wytrzymałość całej konstrukcji. Zabezpieczenie odbywa się najczęściej poprzez naniesienie warstwy ochronnej na miejsce spawu.