Duże gospodarstwa posiadają dziś nowoczesne i zaawansowane technologicznie maszyny rolnicze, w których znajduje się ogromna ilość czujników i elektroniki. Nauka obsługi tych urządzeń może sprawiać już pewne problemy, natomiast naprawy są praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia.
Wysokie koszty napraw maszyn rolniczych
Duży stopień złożoności i specjalizacji poszczególnych podzespołów maszyn powoduje, że dokładne znalezienie usterki oraz jej likwidacja mogą być bardzo trudne. Specjalistyczne stacje diagnostyczne, a także zakup odpowiednich części generują ogromne koszty. Wzrasta też cena za robociznę. Oprócz demontażu starej części i montażu nowej, trzeba często aktualizować komputer, aby sprzęt działał poprawnie. Wymaga to ponownie odpowiednich narzędzi pracy, czasu i umiejętności.
Z tego powodu coraz częściej pada pytanie o zasadność ekonomiczną napraw maszyn rolniczych. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o urządzenia wykorzystywane na swoim gospodarstwie. Dbanie o dobrą kondycję maszyn oraz ich częste serwisowanie pozwoli uniknąć najbardziej kosztownych napraw, a to znacznie przedłuży ich żywotność.
Regularny serwis między sezonami
Właściwa eksploatacja oraz konserwacja sprzętu między sezonami przyczyniają się w znaczący sposób do okresu bezawaryjnego działania tych urządzeń. Znaczenie ma także sposób ich przechowywania. Należy o to zadbać już od momentu kupienia maszyny.
Po wykonaniu wszystkich prac polowych warto zastanowić się nad potrzebnymi remontami. Dopóki nie ma presji czasu, można dokładnie sprawdzić maszyny i usunąć wszystkie nieprawidłowości, zanim zamienią się w dużą awarię. Ponadto naprawy w sezonie są dokonywane pod presją czasu, co odbija się na ich dokładności.
Na samą zimę warto zapewnić jakieś przewiewne i suche miejsce, gdzie maszyny będą mogły spokojnie poczekać na rozpoczęcie prac polowych. Złym pomysłem jest trzymanie ciągników pod gołym niebem, ponieważ warunki atmosferyczne mogą źle wpłynąć na kondycję maszyn. Równie nie dobrym sposobem jest zakrywanie ich plandeką. Pod nią bowiem zbiera się zabójcza dla elektroniki wilgoć.
Ciągnik to najważniejszy sprzęt rolniczy
Traktor jest najważniejszą maszyną rolniczą – bierze on udział w większości prac polowych, a jego awaria praktycznie uniemożliwia wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Dlatego konserwacją tej maszyny warto zająć się w pierwszej kolejności.
Warto co roku udać się z nim do stacji diagnostycznej w celu wyeliminowania niewielkich usterek, zanim zamienią się w poważną awarię. Koszt tego typu napraw jest bardzo niski, a pozwoli przedłużyć żywotność traktora o wiele miesięcy.
Następnie warto też wykonać podstawowe czynności konserwacyjne:
- sprawdzić stan filtrów powietrza oraz paliwa,
- wymienić olej silnikowy oraz przekładniowy,
- dolać lub wymienić płyn chłodniczy (wymienia się go raz na 3 lata lub po 3 tysiącach motogodzin),
- w starszych modelach warto wyjąć na zimę akumulator, w nowszych z kolei w czasie mrozów powinno się odpalić maszynę na kilka minut.
Kilka prostych czynności umożliwi znacznie dłuższą, bezawaryjną pracę sprzętu rolniczego.
Czy warto serwisować maszyny rolnicze?
Na pewno. W ten sposób wydłuża się okres ich bezawaryjnej pracy, co oddala widmo ogromnych kosztów napraw. Zwiększa się też opłacalność użytkowania każdego ciągnika i osprzętu. W końcu dokonując napraw po sezonie, unikniesz przynajmniej części dużych awarii, które mogą nastąpić w czasie prac na polu.