22-03-2022 Tekst przeczytasz w 2 min.

Spawanie konstrukcji stalowych to najbardziej efektywny sposób obróbki metalowych elementów w celu stworzenia znaczących ustrojów stalowych. Miejsce spawania jest z reguły bardziej wytrzymałe niż sam materiał wokół. Pokazuje to, że takie konstrukcje są niezwykle trwałe i żywotne. Jednak spawanie w Koninie nie jest czynnością łatwą. Aby wykonać je w prawidłowy sposób, należy posiadać wiedzę i doświadczenie. W wielu przypadkach następuje także sprawdzenie jakości łączenia elementów.

Czym jest spawanie konstrukcji stalowych w Koninie?

Z pomocą łuku elektrycznego można stopić materiał łączony oraz materiał dodatkowy (który nie zawsze występuje). Spawanie w Koninie powoduje miejscowy wzrost temperatury, dzięki czemu unika się przegrzania elementów łączonych. Mimo to na skutek temperatury często materiał się odkształca, co może prowadzić do powstawania naprężeń wewnętrznych. Doświadczony spawacz potrafi jednak unikać tego efektu przez łączenie elementów w odpowiedniej kolejności.

Techniki spawania w konstrukcjach stalowych

Spawanie konstrukcji stalowych w Koninie może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej spotykanymi technikami są:

  • spawanie MIG następuje z pomocą elektrody topliwej. Proces odbywa się w atmosferze gazów nieaktywnych jak Argon;
  • w metodzie MAG występuje identyczna elektroda wysuwana jak w metodzie MIG. Jedyna różnica polega na zastosowaniu atmosfery aktywnej, w której występuje dwutlenek węgla. Jest on tańszy w produkcji, a jednocześnie w większości przypadków całkowicie wystarczający;
  • spawanie TIG charakteryzuje się tym, że stosowana jest elektroda nietopliwa. W ten sposób można uzyskać spoiny wysokiej jakości;
  • spawanie elektrodą otuloną, która się topi, a jej otulina wytwarza gaz ochronny. Jest to uniwersalna metoda spawania, ponieważ urządzenie nie zajmuje dużo miejsca.

spawanie konin

W przypadku stawiania konstrukcji stalowych korzysta się z różnych metod. Wybór optymalnej zależy od typu łączonych materiałów oraz miejsca spawania.

Spawanie Konin – jak zabezpieczyć konstrukcję?

Samo spawanie konstrukcji stalowych w Koninie to tylko część pracy. Miejsce łączenia należy koniecznie zabezpieczyć, inaczej może powstać w nim rdza, która znacząco obniża wytrzymałość całej konstrukcji. Zabezpieczenie odbywa się najczęściej poprzez naniesienie warstwy ochronnej na miejsce spawu.